دانش تصویر انتخابات حسن روحانی رئیس جمهور

دانش: تصویر انتخابات حسن روحانی رئیس جمهور رییس جمهور ریاست جمهوری ستاد انتخابات انتخابات ریاست جمهوری

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی کاندیداها از دادن وعده‌های خلاف واقعیت و تخریب رقبا خودداری کنند / رییس‌ قوه قضاییه

رئیس قوه قضاییه با تأکید مجدد بر لزوم رعایت اصول اخلاقی در مسابقه های دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، از همه کاندیداها خواست که از دادن وعده‌های خلاف واقع

کاندیداها از دادن وعده‌های خلاف واقعیت و تخریب رقبا خودداری کنند / رییس‌ قوه قضاییه

رییس قوه قضاییه: کاندیداها از دادن وعده های خلاف واقعیت و تخریب رقبا خودداری کنند

عبارات مهم : اسلامی

رئیس قوه قضاییه با تأکید مجدد بر لزوم رعایت اصول اخلاقی در مسابقه های دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، از همه کاندیداها خواست که از دادن وعده های خلاف واقعیت و بی اساس و همچنین تخریب رقبا خودداری کنند.

به گزارش ایسنا، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی، با تبریک فرا رسیدن عید مبعث به تبیین بعضی روایات در باب عظمت این روز بزرگ پرداخت و تصریح کرد: فهم اهمیت مبعث، متوقف بر تفکر در باب حقیقت بعثت هست. متأسفانه ما براثر غفلت، اهمیت این اتصال عظیم بین زمین و آسمان به واسطه فردی انسانی که توانسته با عروج به عالی ترین مرتبه هستی با حقیقت هستی ارتباط برقرار کند را درک نمی کنیم.

کاندیداها از دادن وعده‌های خلاف واقعیت و تخریب رقبا خودداری کنند / رییس‌ قوه قضاییه

وی افزود: از آن جا که غالب ما آن حد از ارتباط عمیق با مبدأ هستی را نداریم، خداوند گوهری به نام نبی و در رأس آن ها حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) را به انسان ها اعطا کرد تا به واسطه شرافت وجودی خود با حق متعال ارتباط برقرار کنند و با دریافت برنامه زندگی، آن را به بشریت ابلاغ کنند.

وی با بیان این که «مشغولیات فراوان موجب غفلت از اهمیت مناسبت بزرگی نظیر مبعث می شود، به جایگاه والای قرآن کریم به عنوان آیینه بازتاب دهنده حقایق عالم هستی اشاره کرد و اظهار داشت: متأسفانه فضای زندگی ما عوض شده است و از در و دیوار عالم، اشتغال و کثرت می بارد. علاوه بر اشتغالات دنیای گذشته در حال حاضر فضای مجازی، رسانه ها و ماهواره ها نیز به آن افزوده شده است است که همگی موجب غفلت اند.

رئیس قوه قضاییه با تأکید مجدد بر لزوم رعایت اصول اخلاقی در مسابقه های دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، از همه کاندیداها خواست که از دادن وعده‌های خلاف واقع

رئیس قوه قضاییه با بیان این که «کنار رفتن پرده های غفلت باعث درک عظمت رویدادی مانند مبعث خواهد شد»، با اشاره به روایتی از امام جواد(ع) خاطرنشان کرد: ایشان می فرمایند «انّ فی رجب لیلة هی خیر للنّاس ممّا طلعت علیه الشّمس، وهی لیلة السّابع والعشرین منه بُنیّ رسول الله (صلی الله علیه وآله وسلم) فی صبیحتها، و انّ للعامل فیها من شیعتنا مثل أجر عمل ستّین سنة» .اگر کسی در شب مبعث پیامبر، عمل صالح انجام دهد همانند شصت سال عمل صالح است.

وی افزود: ابن طاووس نیز در کتاب الاقبال با اشاره به روایت فوق می نویسد که اگر شب بیست و هفتم رجب چنین ارزش و جایگاهی دارد قطعاً خود آن روز نیز از ارزش بالایی برخوردار هست. ابن طاووس روایتی را نقل می کند که یکی از اصحاب از امام صادق (ع) پرسش می کند که غیر از اعیاد معروف عید دیگری هم وجود دارد؟ امام صادق (ع) در جواب می فرمایند: «نعم أشرفها وأکملها ، الیوم الذی بعث فیه رسول الله صلی الله علیه وآله» بله عید دیگری هم است که اشرف و اکمل آن اعیاد هست. آن روز، روز بعثت نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) است.

وی در ادامه سخنان خود با تقدیر از تلاش های اخیر شورای محترم نگهبان تصریح کرد: از شورای محترم نگهبان که حسب وظیفه قانونی خود کار بررسی صلاحیت های داوطلبان کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری را انجام دادند و در وقت قانونی اقدام به انتشار اسامی افراد واجد صلاحیت کردند تقدیر می کنیم.

کاندیداها از دادن وعده‌های خلاف واقعیت و تخریب رقبا خودداری کنند / رییس‌ قوه قضاییه

آملی لاریجانی افزود: بررسی صلاحیت ها با توجه به مشکلی که در قانون انتخابات وجود دارد و موجب می شود افراد پرشماری اقدام به عضویت کنند کار دشواری هست؛ خصوصاً در مورد افرادی که حضورشان با بعضی حواشی همراه باشد که خوشبختانه شورای نگهبان با دقت و تلاش فراوان، کار بررسی صلاحیت ها را انجام داد و امیدواریم که مسئله نحوه عضویت نیز با تلاش مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان برطرف شود.

وی با بیان این که «راه جهت برگزاری انتخاباتی در تراز جمهوری اسلامی و در چارچوب موازین قانونی باز است»، خاطرنشان کرد: همانگونه که بارها بیان شده، تفاوت نظام جمهوری اسلامی با سایر نظام های سیاسی دنیا در محور بودن ارزشها و اصول اخلاقی هست. به همین جهت نامزدها باید توجه داشته باشند که به هیچ عنوان اقدام به تخریب رقبا نکنند و علاوه براین در دادن وعده های انتخاباتی هم تجاوز از واقعیت نداشته باشند لیکن چنین کاری موجب می شود که وعده های بی پایه و اساس بیان شود و این خود یک نقطه ضعف جهت کاندیداها به شمار می آید.

رئیس قوه قضاییه با تأکید مجدد بر لزوم رعایت اصول اخلاقی در مسابقه های دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، از همه کاندیداها خواست که از دادن وعده‌های خلاف واقع

وی با بیان این که «وعده های خلاف واقعیت به نوعی می تواند فرد را از عدالت ساقط کند»، تصریح کرد: عدم اهانت و عدم تخریب از مهمترین نکاتی است که باید مورد توجه کاندیداها قرار گیرد البته انتقاد به بعضی روش ها مانعی ندارد منتها نقد نباید رنگ و بوی تخریب و توهین به خود بگیرد.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دوم اردیبهشت سالروز اعلام انقلاب فرهنگی، اساس انقلاب اسلامی را بر مبنای تحول فرهنگی دانست و اظهار داشت: انقلاب فرهنگی، استمرار انقلاب اسلامی بود. امام راحل (قدس الله نفسه الزکیه) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به صورت مکرر تأکید فرمودند که اصل و جهت انقلاب اسلامی، فرهنگی است ولی متأسفانه با گذشت سالیان طولانی همچنان نسبت به بحث فرهنگ، بی توجهی و غفلت صورت می گیردکه نتیجه آن بنا به تعبیر رهبر معظم انقلاب، ولنگاری فرهنگی است.

کاندیداها از دادن وعده‌های خلاف واقعیت و تخریب رقبا خودداری کنند / رییس‌ قوه قضاییه

وی با بیان این که «متأسفانه بعضی از دولتمردان سابق و لاحق واقعیتی به نام شبیخون فرهنگی را نمی پذیرند»، عدم توجه به این واقعیت را موجب نرسیدن به بعضی اهداف نظام دانست و خاطرنشان کرد: اگر همه مسئولان بدرستی دقت کنند این هجمه عظیم فرهنگی و تبلیغاتی را که از طریق فضای مجازی، رسانه ها، محصولات فرهنگی و ماهواره ها صورت می گیرد را مشاهده خواهند کرد. گام برداشتن در مسیر اعتلای فرهنگ جامعه، امری است که بر عهده همه مسئولان و مردم واقع شده است است و البته حوزه و دانشگاه و دلسوزان نظام نیز در این مسیر وظیفه سنگینی برعهده دارند.

وی از مردم و مسئولان خواست که با فهم دقیق اوضاع موجود در جهت مقابله با این شبیخون عظیم فرهنگی گام بردارند.

آملی لاریجانی همچنین با اشاره به بعضی آسیب های اجتماعی در کشور، تصریح کرد: مقام معظم رهبری شخصاً جهت بررسی این عنوان جلساتی را با مسئولان متفاوت داشتند و عملکرد دستگاه های متولی را مورد ارزیابی کلی قرار داده اند. همه قوا و دستگاه ها از جمله دستگاه قضایی باید در چارچوب قانون وظایف خود را انجام دهند. یکی از مهمترین کارها در این زمینه، پیشگیری از جرم هست؛ لیکن بسیاری از آسیب های اجتماعی جرم هستند و پیشگیری از وقوع جرایم خود به خود به کم کردن این آسیب ها کمک می کند.

وی پیشگیری از جرم را امری فراقوه ای و فرادستگاهی دانست و تأکید کرد: معاونت پیشگیری از جرم قوه قضاییه وظایف خود را در این زمینه انجام می دهد. بسیاری از پرسشها ناشی از «جهل به قانون» و «عدم آگاهی از حقوق» است که در این راستا دستگاه های مسئول و مردم خود موظف اند در جهت زیاد کردن آگاهی ها و ترویج فرهنگ پیشگیری از جرم اقدام کنند. راهکارهایی در این زمینه وجود دارد که امیدواریم با ورود جدی همه دستگاه ها، راهکارهای به روز و نوین نیز وارد تناوب پیشگیری از جرم شود و گام های بلندی در این زمینه برداریم.

ادامه گزارش عملکرد قوه قضاییه در ارتباط با اقتصاد مقاومتی در دستورکار امروز جلسه مسئولان عالی قضایی قرار داشت.

واژه های کلیدی: اسلامی | انقلاب | مسئولان | پیشگیری | قوه قضاییه | رهبر معظم انقلاب | مجلس شورای اسلامی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs