دانش تصویر انتخابات حسن روحانی رئیس جمهور

دانش: تصویر انتخابات حسن روحانی رئیس جمهور رییس جمهور ریاست جمهوری ستاد انتخابات انتخابات ریاست جمهوری

گت بلاگز اخبار ورزشی و نتایج مسابقات وزن الماس برانکو درلیگ برتر و آسیا

چرا تیمی که بیش از چهار برابر گل های دریافتی، دروازه حریفان را گشوده هست، گل های زده اش در آسیا کمتر از گل های خورده اش است؟

وزن الماس برانکو درلیگ برتر و آسیا

وزن الماس برانکو درلیگ برتر و آسیا

عبارات مهم : سیستم

چرا تیمی که بیش از چهار برابر گل های دریافتی، دروازه حریفان را گشوده هست، گل های زده اش در آسیا کمتر از گل های خورده اش است؟

به گزارش “ورزش سه”، مجید جلالی به تازگی با تمجید از برانکو ایوانکوویچ گفته است: “ برانکو روشی را جهت پرسپولیس آورد که قبلاً در فوتبال ما استفاده نشده بود. شما مشاهده کنید که همه بازیکنان میانه میدان پرسپولیس بازیکنان فانتزی هستند و تنها کمال کامیابی نیا بازیکن درگیر شونده و فیزیکی هست. ولی این که از بازیکنانی مثل احمدزاده، مسلمان، رفیعی و سایر هافبک های فانتزی در یک وقت استفاده شود کاریست که برانکو انجام داد و در پرسپولیس نتیجه گرفت.”

وزن الماس برانکو درلیگ برتر و آسیا

مجید جلالی که خود در دهه های اخیر نقش مهمی در مردمی کردن بسیاری از مباحث علمی در حوزه فوتبال داشته و از متولیان کانون مربیان فوتبال کشور عزیزمان ایران بوده است در ادامه جملاتش تاکید می کند: “به نظر من باید در آخر هر دوره لیگ، مربیان موفق در برابر سایر همکاران خود قرار بگیرند و همکاران آنها راجع به علت کارهای آنها از این مربیان پرسش پرسیده و علت موفقیتش را تجزیه و تحلیل کنند”.

پرداختن به کانون مربیانی که همسن لیگ خلیج فارس است و ارزیابی دستاوردهای 16 ساله آن، عنوان این مقاله نیست ولیکن امیدواریم خروجی تجزیه و تحلیل مورد نظر آقای جلالی یک روز روی سایت رسمی کانون(ifca.ir) قرار گیرد. سایتی که نه تنها به روز نمی شود بلکه ماه ها و حتی سال هاست که بخش هایی از آن خاک می خورد. مثل تلاشی که در مقطعی جهت معرفی مربی ماه شد و هنوز صورت یحیی گل محمدی به عنوان مربی برتر ماه بهمن سال 93 در صفحه اول آن توی چشم می زند.

چرا تیمی که بیش از چهار برابر گل های دریافتی، دروازه حریفان را گشوده هست، گل های زده اش در آسیا کمتر از گل های خورده اش است؟

در پائین هرم ساختار آموزشی فوتبال، مربیان جوان محلات قرار دارند که نیازمند دسترسی به مطالب روز فنی فوتبال و تبادل نظر با کارشناسان هستند. مسلما پیشرفت های علمی آنها تاثیر مستقیم و گسترده ای بر روی فوتبال پایه ما خواهد گذاشت و چه خوب است کانون مربیان فوتبال کشور عزیزمان ایران در کنار مطالبات صنفی، زیاد به این وجه از وظایف خود بها دهد.

یکی از مهمترین سوالات روز فوتبال ما این است: آیا تیمی که سه هفته قبل از اتمام لیگ برتر مراسم خوش حالی قهرمانی گرفته و بیش از چهار برابر گل های دریافتی، دروازه حریفان را گشوده هست، گل های زده اش در آسیا کمتر از گل های خورده اش است؟

این نوع سوالات غالبا تک جوابی نیستند و معمولا مجموعه ای از عوامل را مشمول بر می شوند. در بین آنها تا کنون به کرات صحبت از قرعه “گروه مرگ” یا نیمکت فقیر به میان آمده ولی کمتر به ابعاد فنی قضیه پرداخته شده است هست.

بازی پرسپولیس برابر الهلال که با نتیجه تساوی بدون گل به آخر رسید، فرصتی است تا با استناد به تعاریف سایت اکیپ، مشخصات تاکتیکی 4-4-2 لوزی که دایاموند یا الماس نیز نامیده می شود را با هم مرور کنیم و به موازات آن “روش برانکو در پرسپولیس” را مورد نقد قرار دهیم:

وزن الماس برانکو درلیگ برتر و آسیا

“هدف از از اجرای این سیستم، میل به به دادن کلید بازی به یک بازیکن خاص است: هافبک تهاجمی مرکزی یا پست 10. بازیکنی که تکنیکش بالاتر از حد معمول هست، کیفیت پاس هایش عالی است مثل دید کامل او به بازی.”

این بازیکن کلیدی محسن مسلمان است که در نوک لوزی پشت دو مهاجم مرکزی(طارمی+علیپور) قرار دارد. دیگر گوش هاعبارتند از: کمال کامیابی نیا نوک پایین لوزی و تنها هافبک دفاعی، احمدزاده گوش راست و امیری گوش چپ لوزی. این سه گوش جهت تضمین تعادل تیمی نقش اساسی بازی می کنند:

چرا تیمی که بیش از چهار برابر گل های دریافتی، دروازه حریفان را گشوده هست، گل های زده اش در آسیا کمتر از گل های خورده اش است؟

“آنها باید درعین داشتن عالی ترین شرایط فیزیکی از هوش تاکتیکی نیز بهره مند باشند چون از آنها خواسته شده است منطقه وسیعی از زمین را پوشش دهند. جهت اینکه قافله را به حریف واگذار نکنند، داشتن خصوصیاتی چون تشخیص لحظه درست جهت گذشتن از حریف یا اقدام به ارسال پاس کوتاه و بلند، اهمیتی حیاتی دارد.”

تاکید زیادی بر روی انضباط و هماهنگی گوش های لوزی شده است است که می باید با توجه به نوع موقعیت حریف، جایگیری و انعطاف مناسب را داشته باشند. اگر چه در این سیستم همه وظیفه دارند توپ را به پست 10 بسپارند تا وی همچون یک رهبر ارکستر هم تیمی هایش را در عالی ترین شرایط ممکن قرار دهد ولی بقیه گوش های لوزی نیز “باید از تکنیک بالایی برخوردار باشند، در غیر اینصورت در بعضی از لحظات بازی قادر نخواهند بود توپ را لمس کنند.”

وزن الماس برانکو درلیگ برتر و آسیا

نکته اول اینکه خط میانی پرسپولیس با بازیکنان تکنیکی چون مسلمان، رفیعی، احمدزاده به علاوه امیری و کامیابی نیا و هماهنگی که برانکو در تمرینات بین آنها برقرار کرده، در لیگ برتر، یک سر و گردن از خطوط میانی و همچنین مدافعین حریف بالاترند ولی این مزیت در لیگ قهرمانان آسیا کمتر نمود پیدا می کند و آنها جهت تحمیل برتری تکنیکی خود به حریفان با موانع بیشتری مواجه می شوند.

ولی در ارتباط با خط دفاعی چهار نفره: “باید اوج بازی کند و فاصله کمی با هافبک دفاعی(کامیابی نیا) داشته باشد تا فضا را از حریف بگیرد. تمرکز مردان میانی در این سیستم حریفان را مجبور می کند از عمق دور شده است و روی به گوشه های زمین بیاورند.”

با غیبت سید جلال حسینی، خط دفاعی پرسپولیس کمی عقب تر بازی کرد و همین فضای زیادی در میانه میدان ایجاد کرد که پوشش این فضا انرژی دوچندانی را از مردان میانی پرسپولیس گرفت.

همانطور که دیدیم در نیمه دوم، پرسپولیس آن طراوت نیمه اول را نداشت و مجبور شد فشار مضاعفی را بابت از دست دادن های مقطعی کنترل میانه میدان تحمل کند.

“این سیستم نیروی فیزیکی زیادی می طلبد و بازیکنان در عین رعایت دیسیپلین باید آماده کورس های شدید و ممتد باشند. در غیر اینصورت ماشین به روغن سوزی میفتد و می تواند نتیجه های فاجعه باری به بار آورد.”

حال می رسیم به مهمترین توصیه ای که باید در خصوص مزیت و نقطه ضعف این چیدمان خصوصا با نتیجه های متفاوت پرسپولیس در لیگ برتر و آسیا مورد واکاوی قرار گیرد. در توضیح نقش مدافعین کناری در 4-4-2 لوزی آمده است: “بدون تردید مهمترین مهره های این سیستم مدافعان کناری هستند و بیشترین انرژی را باید صرف کنند. همکاری آنها چه در دفاع و چه در حمله مهم هست. از آنجایی که هافبک های کناری(احمدزاده-امیری) باید نزدیک به مرکز بازی کنند، راهروهای کناری در اختیار این مدافعین است(محرمی راست یا ماهینی-ربیع خواه چپ در منطقه هاشورزده تصویر بالا) تا با نفوذهای خود راه حل های تازه ارائه دهند. مدافعان کناری به غیر از شرایط جسمانی مناسب باید هنگام نفوذ از خصوصیت برتری در نبردهای یک برابر یک برخوردار باشند. و البته همین امتیاز در صورت خالی ماندن فضای پشت مدافعین کناری می تواند تبدیل به پاشنه آشیل تیم شود. “

حال سوالی که مطرح می شود این است: در حالی که ازایجاد فضا در راهروهای کناری به عنوان مهمترین مزیت سیستم 4-4-2 لوزی یاد می شود، آیا برانکو “امسال” در لیگ برتر رغبتی به نفوذ مدافعان کناری اش نشان نداد؟

و پاسخ احتمالی برانکو به این سوال: هنگامی که هافبک ها و مهاجمین من به تنهایی قادرند تا این حد در یک بازی موقعیت ایجاد کنند و در اکثر بازی ها تیم من از همین طریق از حریف پیش مَی افتد، بیشترین گل را می زنیم و کمترین گل را دریافت می کنیم، آیا باید با نفوذ مدافعین کناری، ریسک ضد حمله را در فضای پشت مدافعم بخریم؟ مصداق سری که درد نمی کند دستمال نمی بندند.

آیا این را باید به حساب تصادف گذاشت که ناگهان در بازی های لیگ قهرمانان آسیا، ما با یک صادق محرمی دیگر و نفوذی تر روبرو می شویم؟ یا کم شدن اختلاف توانایی های تکنیکی مردان میانی و مهاجمان در برابر مدافعین آسیایی، پرسپولیس را ناچار می کند روی به نفوذ از کناره ها یا به عبارتی استفاده ازمزیت سیستم الماسش بیاورد؟

برانکو تنها زمانی که پرسپولیس از حریف عقب بوده و نیاز مبرم به زدن گل داشته از راهروهای کناری استفاده کرده هست. وضعیتی که در طول فصل زیاد دیده نشد و در معدود دفعاتی که این شرایط پیش آمد، پرسپولیس در این مقوله کارنامه درخشانی ثبت نکرد.

برانکو برابر الهلال در نیمه دوم بازی عملا پست 10 را به فرشاد احمدزاده سپرد و مسلمان را جای وی به سمت راست برد تا زمینه نفوذ صادق محرمی و تشکیل مثلث با طارمی را فراهم آورد.

با وجود نفوذهای صادق محرمی در مسابقه های آسیایی، پرسپولیس با ضعف دیگری نیز روبروست و آن راهروی چپ میدان است که عملا در همه بازی ها بدون استفاده قرار می گیرد. در این شرایط تیم برانکو با یک بال پرواز می کند و خبری از تنوع در جهت دادن به ارسال ها دیده نمی شود. این را مربیان حریف به خوبی فهمیده اند و نهایت استفاده را از این ضعف پرسپولیس می برند. به عنوان مثال در همین بازی با الهلال به مورد زیر دقت کنید:

مهمترین دستاورد و توشه پرسپولیس در نیمه اول، دو اخطار سریع هنگامی بود که مدافعان کناری الهلال از داور بازی دریافت کردند. صادق محرمی با نفوذ خود در دقیقه 5 بازی، محمد جهفالی را مجبور به اشتباه و گرفتن اخطار کرد. همچنین در دقیقه 27 فرار امیری از میانه میدان با خطای محمد البریق مواجه شد که داور به او نیز اخطار داد. رامون دیاز مربی الهلال از وحشت ادامه روند تهاجمی پرسپولیس از سمت راست، مدافع چپش را نیمه دوم به زمین نفرستاد، او را تعویض کرد تا خطر کارت قرمز تهدیدش نکند. هنوز به دقیقه پنجاه نرسیده بودیم که الخیبری، یکی از سه هافبک دفاعی این تیم نیز از داور اخطار دریافت کرد. او نیز تنها ده دقیقه بعد تعویض شد ولی مدافع راست اخطاری اش را تا آخر در زمین نگه داشت. انگار رامون دیاز خیالش از این جناح راحت هست. جایی که بار اکثر حملات پرسپولیس روی دوش حرکات امیری و علیپور سنگینی می کرد بدون آنکه مثلثی بین آنها و ماهینی شکل بگیرد.

رقابت های باشگاهی در آسیا راحت نیست و یکی از نکاتی که باید مورد توجه و تحسین قرار گیرد توانایی های جسمانی بازیکنان پرسپولیس است که با یک تیم سیزده چهارده نفره در این هفته های نهایی فصل، هنوز از توان کافی جهت دوندگی در چنین سیستمی در این بازی های سنگین برخوردارند. ولی شیوه برانکو جهت اینکه بتواند خودش را در سطح اول آسیا همانند لیگ کشور عزیزمان ایران به حریفان تحمیل کند، باید بیش از این به استانداردهای سیستمی که گزینش کرده نزدیک شود.

واژه های کلیدی: سیستم | برانکو | فوتبال | استفاده | پرسپولیس | پرسپولیس | برانکو ایوانکوویچ | اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

وزن الماس برانکو درلیگ برتر و آسیا

وزن الماس برانکو درلیگ برتر و آسیا

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs